Mesai Saatleri : Pazar hariç, 09:30 - 19:30 arasıdır
  İletişim : 0 242 318 00 81 - 0 542 284 36 22

pdn1

GRUP TERAPİSİ

Grup Terapisi; profesyonel bir veya iki terapistin gözlemciliği altında,  belirli sayıda katılımcı ile yapılan terapi çalışmalarıdır.  Gruplar genel olarak 6-12 kişi arasında olur.

Grup terapileri; amaçlarına göre çocuklar, ergenler ve yetişkinler için kullanılmaktadır.

Grup Terapisi ile  sınav kaygısı, kaygı, korku, sosyal fobi, aşırı içe dönüklük, utangaçlık, depresyon, özgüven ve özdeğer sorunları için çalışmak mümkündür.

Terapi genellikle haftada bir gün, aynı saatte ve aynı yerde uygulanır. Terapiye zamanında gelmek, terapi sürecine katılmak, ücreti ödemek değişmeyen terapi kurallarıdır. Grup terapisi başlamadan önce, aday grup üyeleri ile terapist tarafından ön görüşme yapılır. Danışana grup süreci hakkında bilgi verilerek, grup terapisine uygun olup olmadığına karar verilir.

Grup terapileri, yukarıda da belirtildiği gibi haftada bir kez, 90 dakika sürer.

Bazı kişiler, bir grubun içinde kendi özelliklerinden, duygularından, düşüncelerinden, geçmişinden bahsetme fikrini oldukça korkutucu bulabilirler ve çekinebilirler. Oysa grup terapileri insanın sosyal bir varlık olduğu gerçeğini görerek ortaya çıkmıştır. Grup terapileri hayatta doğal olan diğer insan ilişkilerinin, küçük bir örneği gibidir.
Aslında diğer insanlarla -ötekilerle kurulan ilişkilerin ve hissettiğimiz duyguların konuşulup tartışılabildiği- farklı ve doğal bir insan ilişkileri yoludur.

Kısaca insanın doğasında olan anlaşılma isteği için; farklı ve etkin bir yöntemdir. Herkesin bir terapiste ihtiyacı olduğunu düşünürsek; grup terapileri de değerlendirilecek olumlu çözüm yollarından biridir.

 

Grup Terapisinin Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

  1. Grup desteği ile, sosyal çekinceleri olanlar grup içinde olumlu davranış geliştirme becerisi kazanır.
  2. Çocuk ve ergenlerde sosyal becerileri geliştirme fırsatı sağlar.
  3. Çocuk ve ergenlerde yeni fikir ve uygulamalarla farklı bakış açılarının değerlendirilmesine imkan sağlar.
  4. Çocuk ve ergen grup içinde gördüğü kabul ve güven ortamı ile kendini ifade gelişimini destekler.
  5. Grup terapi, hayatın bir provası gibi bir görev üstlenebilir. Yüzleşmekten çekinilen durumlarla ilgili grup içinde risk alma sağlanır. Çocuk ve ergen söylemekten çekindiği, korktuğu konularda dışavurumlarla rahatlar.
  6. Ortak problemlerin yaşanıyor olması, çocuğun ve ergenin yalnızlık duygusunun telafisini sağlar.
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail