Mesai Saatleri : Pazar hariç, 09:30 - 19:30 arasıdır
  İletişim : 0 242 318 00 81 - 0 542 284 36 22

Çocuk ve Genç Psikolojik Gelişimi

  • Duygusal ve Davranışsal Problemler

çocukta sosyal fobiEndişe, kaygı, korku, öfke, pasiflik, hırçınlık, inat, sinirlilik, bağımlılık, ayrılık endişesi, alt ıslatma, parmak emme, tırnak yeme, yalan söyleme, mitomani (hikaye uydurma), tikler, takıntılar, mastürbasyon, kardeş kıskançlığı, dil gelişimi yetersizliği, duraklaması veya gerilemesi. Travma (boşanma, kayıplar, yas, fiziksel hastalıklar, taciz).

Çocukların ve gençlerin olaylar ve durumlar karşısında verdiği tepkilere bağlı olarak geliştirdikleri davranışlar duygusal temelli olabilir. Duygusal ihtiyaç veya duygusal çatışmalardan kaynaklanan davranışların bir biçimde ortaya çıkması iletişimde de sorunların yaşanmasına neden olur. Endişe, korku, kaygı, öfke… bastırılmış, ifade edilmemiş duyguları temsil eder.  Olumsuz duygu ve tepkilerin önceliği kabullenilmesidir. Kabul gören bu duygular duygusal gelişimi sağlayan temeli oluşturur.

  • Temel alışkanlıklar (uyku, yeme, tuvalet)

Temel ihtiyaçların saptanması ve temel alışkanlıkların kazandırılmasında ailenin rolü büyüktür. Uyku ve beslenme düzensizlikleri, temel tuvalet alışkanlığı kazandırma, bezden çıkarma, biberon bıraktırma, tuvalet alışkanlığı kazandırma yaşı ailenin dikkat etmesi gerekli konularındandır.

  • Özel öğrenme güçlüğü

imagesP0OMAIR7

Özel Öğrenme Güçlüğü ya da Öğrenme Bozukluğu, zekası normal ya da normalin üstünde olan, yaşına uygun akademik becerileri gösteremeyen çocuklar için kullanılır. Öğrenme Bozukluğu, gelişimsel nörolojik sorunu olan ancak bedensel, ruhsal, kültürel sorunu olmayan, okuma, yazma, matematik, kendini ifade etme, mekanı kullanma, mekanı algılama becerilerinde birinde ya da tümünde güçlük çeken çocukları kapsar.

Okul öncesi dönemde tanısını koymak güç olmakla birlikte erken belirtilerinde dil alanı, motor beceriler, algısal alan, dikkat ve hareket alanlarında yaşıtlarının altında bir gelişim seyri görülebilir. Daha çok ilköğretim döneminde ders başarılarındaki düşüş ile dikkat çeker.

  • Otizm, asperger, uyaran eksikliği ve yaygın gelişim bozukluğu

  • Çocuk Depresyonu

çocuk depresyonu

 

Gençlerde Psikolojik Danışmanlık

  • Duygusal ve Davranışsal Problemler

ergenlikte kimlikÖzgüven, kaygı ve korkular, uyku bozuklukları, sınav kaygısı, başarısızlık kaygısı,  aile ilişkileri, kardeş ilişkileri, kardeş kıskançlığı, okul problemleri, anne baba ayrılığı, öfke kontrol güçlüğü, madde bağımlılığı, tikler, takıntılar, yeme problemleri (az yeme veya çok yeme), saldırganlık, cinsel gelişim.

 

  • Sosyal beceri güçlükleri (özgüven düşüklüğü, iletişim sorunları, olumsuz benlik algısı, sosyal uyumsuzluk, sosyal fobi)

ergenlik 7Özgüven yaşamın ilk yıllarında  gelişir. Anne ile kurulan sağlıklı bağın gelişimi ile, ilerleyen yıllarda olumlu benlik algısı ve çevre ile geliştirilen iletişim becerisine dönüşür. Bu sebeple yaşamın ilk yılları hatta annenin hamilelik süreci gencin özgüvenli bir birey olmasının da temelini oluşturur.

 

  • Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite

  • Özel öğrenme güçlüğü

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Konu hakkında soru yada yorumlarınızı bizimle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz