Mesai Saatleri : Pazar hariç, 09:30 - 19:30 arasıdır
  İletişim : 0 242 318 00 81 - 0 542 284 36 22

Okul Öncesi Eğitim Danışmanlığı

okul başarısı 7Yapılan araştırmalarda 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmenin %50’sinin 4 yaşına, %30’unun  4 yaşından 8 yaşına kadar oluştuğu, 18 yaşına kadar gösterilen okul başarılarının %33’ünün 0-6 yaşına kadar aldıkları okul öncesi eğitime bağlı olduğu görülmüştür (Milli Eğitim Dergisi. S.132). Okul öncesi eğitim, çocukların 5 temel gelişim alanının desteklendiği ve geliştiği dönemdir. Bu gelişim alanları; psikomotor alan, sosyal-duygusal alan, bilişsel alan, dil gelişim alanı ve özbakım becerileri alanıdır. Okul öncesi dönemde kazandırılan davranış geliştirme ve temel alışkanlıkların geliştirilmesi, bu eğitimin temelini oluşturur.

  • Kreşe/Anaokuluna başlama yaşı

anaokulu 8 (2)Okul öncesi dönemde okula ilk başlama yaşı ile ilgili kafa karıştıran pek çok söylem bulunmaktadır. Değişen ve gelişen dünya hızında yeni doğan çocukların gelişiminin ve değişiminin geçen yıllara göre farklılığı çok belirgindir. İdeal okula başlama yaşından ziyade çocuğun temel ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde karşılandığı durumların göz önüne alınarak karar verilmesi en uygunudur. Dünya örneklerine bakıldığında 3 aylıktan itibaren kurumlara kabul edilmeleri söz konusudur. Ülkemizde de ortalama 3 yaş (36 ay) olarak belirlenmiş, bununla beraber bu yaş anne baba çalışma koşulları, tek çocuk olma, çocuğun sosyallik ihtiyacının artması, farklı eğitim yollarının avantajları, okul öncesi eğitim kurumlarının sayısının  artması vb. nedenlerle değişmiştir. Okula başlama yaşı alt yaşlara doğru seyir göstermektedir. Kritik nokta, okula başlarken dikkat edilecek en temel konu, okul öncesi eğitim kurumunun yeterliği ve güvenirliğidir.

  • Okul öncesi eğitimin önemi ve ilk başlangıç

anaokulu 6Okul öncesi eğitim ıskalanmaması gereken bir dönemdir. Çocukların ilk sosyal beceri ve tutumlarının geliştiği, öznel kabiliyetlerinin geliştiği ve desteklendiği dönemlerdir. Erken çocukluk döneminde sağlıklı bir eğitim kurumunda elde edilen olumlu davranışlar, temel beceriler, ilerleyen yıllarda ailenin ve gideceği ileri yaş eğitim kurumlarının yaşayacağı bir avantaj olarak karşılarına çıkacaktır.

 

 

  • Okula uyum ve uyum sorunları

Okul öncesi dönemde çocuğun okula uyum süreci ailenin özellikle annenin tutumuyla desteklenmekte veya kösteklenmektedir. Çocuğunu bir kreş ya da anaokuluna başlatan ailenin öncelikle kararlı ve net olması önem taşır. Çocuklar uyum yeteneği yüksek varlıklardır. Bu sebeple uyum sürecinde çocuğun ihtiyaç ve gelişimini destekleyen yaklaşım esastır.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Konu hakkında soru yada yorumlarınızı bizimle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz