Mesai Saatleri : Pazar hariç, 09:30 - 19:30 arasıdır
  İletişim : 0 242 318 00 81 - 0 542 284 36 22

  • Oyun terapisi

bebekÇocukların en doğal ve kendilerini rahat ifade edebildikleri ortam, oyun ortamlarıdır. Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel işleve “oyun terapisi” denir. Güvenli bir ortamda yetkin bir oyun terapisti ile çocuklar, istedikleri gibi duygusal sorunlarını ifade etmeye yönelik sunulan oyuncaklarla oynamaya cesaretlendirilir. Çocuklar; oyun terapisinin çeşitli araçlarını kullanarak kendilerini ifade etme şansına sahip olduklarında hayal dünyalarındaki ve gerçek hayatta karşılaştıkları zorlanmalı durumlar hakkında bilgiler verir. Oyun terapisi, travmatik deneyimler geçiren çocukların duygularına ulaşmayı sağlamada kullanılan güçlü bir araçtır. En çok uygulanan teknik rol oyunlarıdır. 6 yaşından büyük çocuklarla konuşma terapisi ile birlikte uygulanır. Oyun materyalleri: kuklalar, oyun evleri, minyatür tiyatrolar, oyun hamurları, kâğıt ve renkli kalemlerdir. Yaşanan travmatik ve zor deneyimler ve durumlar oyun ortamında tekrar canlandırılır. Temel figürlerle ve resimlerle durum tanımlanır. Çocuklar bu sayede deneyimledikleri olumsuz duygularını yeniden yaşarlar ve terapistin yardımıyla üzerinde çalışma şansı bulurlar. Psikoterapi temelli oyun terapisi, 5 yaşından büyük çocuklarda, anne-babanın ölümü, boşanma ve taciz gibi ağır deneyimler geçiren çocuklarda önemli ipuçlarının elde edilmesinde yarar sağlar.

  • Oyun ve oyuncak seçimi

aile 30Oyun, çocukların hayatında oldukça önemlidir. Oyun çocuğun, öğrenmeyle beraber dış dünyaya ait bilgileri sahnelediği, hayal dünyasını geliştiren, iç dünyasını dışlaştırdığı deneyimlerdir. Oyun çocukların en önemli işidir.  Çocuklar için oyun, günlük hayatta öğrendiklerini uyguladığı ve sosyalleşmesini destekleyen öğrenme yaşantılarıdır. Oyunlar çocuğun yaşına, cinsiyetine, çevresine göre farklılaşır. 0-6 yaş çocuklarında oyun çok önemlidir. Çocukların gelişimlerinin takip edilmesine de fırsat tanıyan oyunlar, çocukların kendilerini ifade ettikleri, olumlu-olumsuz duygularını, öfkelerini, memnuniyetlerini dile getirdikleri yaşantılardır. Bu sebeple çocukların oyunları dikkate değer gözlemleri içerir.

Oyuncak seçimi yaşa, cinsiyete, kültüre göre değişim gösterir. Oyuncakların en önemli işlevi, çocukta var olan yeteneklerin ortaya çıkarmasını sağlamalarıdır. Bununla birlikte çocuk için önemli olan oyuncak değil oyundur. Oyuncak seçiminde en önemli özellik çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olması, ve keyif almasını sağlamasıdır. Oyuncağın pahalı ve donanımlı olması yararlı olduğunu göstermez. Bir oyuncakta önemli olan çocuğun yaratıcılığını geliştirmesi, duygusal ihtiyaçlarını yansıtmasına yardımcı olmasıdır.

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Konu hakkında soru yada yorumlarınızı bizimle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz